Pastýřský list biskupky Mgr. Jany Šilerové PDF Tisk Email
Neděle, 08 Listopad 2009 18:57
OLOMOUCKÁ BISKUPKA CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ - Jana ŠILEROVÁ
Olomouc 12. prosince 2007
" ... Goliáš obloupen člověk jest vykoupen ... "

 

Milé sestry, milí bratři

 

někteří z vás dostanete mé přání k vánocům mailem, jiní tradiční poštou. Kde jsou ty časy rozesílaných vánočních pohlednic! Všichni si ale jistě vzpomeneme na známý obrázek Josefa Lady: chudý otec nese na ramenou dítě, které dychtivě hledí ze zimy ulice na vánoční stromek za rozsvíceným oknem bohaté rodiny ... .
Dnes jako by tomu bylo naopak. My z té bohatší části světa každý rok zvyšujeme svou kupní sílu ve vánočních dárcích a přicházíme od stromků zasypaných dárky k chudému Betlému, v němž ve chlévě na seně leží Boží syn. Můžeme vůbec ještě tajemství Božího zjevení v Ježíši z Nazareta rozumět? Zdá se, že i pastýři, mudrci a dělný lid, přicházející tenkrát do Betléma, byl také celý nesvůj. Všichni přinášeli věcné dary (jistě s dobrým úmyslem), aby přikryli nepochopitelnou a bez víry neuchopitelnou chudobu chléva a nahotu Božího dítěte,pro něž nebylo místo ani v hospodě.
Ta zpráva je pro nás v opakujícím se seriálu vánoc znovu a znovu otázkou: máme my pro Ježíše Krista místo u sebe doma, ve svém srdci? Není pro nás nákupní košík víc než Vykupitel? Dávejme si dárky, ale stejně nikdo nás ani my nikoho neobdarujeme víc než ono chudé dítě. Na každém Ladově vánočním obrázku je vždycky kostelík. Jemně nám připomíná skutečný obsah vánoc.
Goliáš obloupen, zlo je potrestáno, naše hříchy vyplaceny, smrt poražena sebeobětovnou láskou Ježíše Krista. Člověk je vykoupen, radujme se.

 

 

Plnost vánočního evangelia přeje

Jana Šilerová